GREŠÍK Šalvějová koupel 20g
Popis
Příprava: Koupelový sáček vložíme do vany s teplou vodou příjemnou vašemu tělu a necháme 10 minut louhovat. Také můžeme koupelový sáček louhovat v nádobě s teplou vodou a tu pak vlít do vany.
Balení: 20 g
Nejvýznamnější složkou šalvěje jsou silice salviol, thujon a cineol obsažené v listu a nati, které mají protizánětlivé účinky. Mezi další účinné látky patří vitamín C, třísloviny, aminokyseliny a další.
Využití
Šalvěj je velmi častou přísadou nejrůznějších cucavých bonbónů a bylinných pastilek. Má totiž dezinfekční účinek, a tak má velmi příznivý vliv na nejrůznější problémy v ústní dutině. Zatočí také s nepříjemným zápachem z úst.
Pro své dezinfekční účinky je šalvěj využívaná také v kosmetice. Navíc má stahující účinky, protože silice šalvěje obsahují třísloviny. Oblíbená je i jako přísada do koupele. Skvěle pomáhá v boji proti lupům, pleťová voda ze šalvěje je zase účinná proti akné.
Šalvěj lékařskou můžete užívat jak vnitřně, tak zevně. Nejjednodušší je příprava klasického nálevu, tedy čaje. Lze ho připravovat z čerstvé i sušené šalvěje. Pokud vám čaj nechutná, připravte si tinkturu, kterou pak budete denně užívat (asi 20 kapek na lžíci vody). Ze sušených lístků můžete nadrtit také prášek, který pak užíváte jednou denně na špičku nože. Má příznivý vliv na trávicí ústrojí.
Šalvěj je všestranně využitelná bylinka.
Šalvěj je oblíbená i v kosmetice, kdy má na pokožku antiseptické účinky. Odvarem ze šalvěje si omývejte i vlasy a rychle se zbavíte lupů. Jako obklad šalvěj využijete pro dezinfekci poranění. Ze šalvěje si lze připravit i sedací koupel, stačí do vany hodit hrst lístků.
Nesmíme zapomenout ani na využití šalvěje v kuchyni. Naše babičky ji využívali třeba místo petržele. Je velmi aromatická, tak s ní buďte opatrní. Skvěle se hodí například do marinád, vepřovému, hovězímu, zvěřině a všem tučným masům (pomůže nám s jejich trávením). Ve směsi s dalším kořením se používá i na dochucení ryb.
Hmotnost | 0.045 kg |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.