POSLEDNÍ DEN: Pistácie za 309 Kč/kg. // LYO ZDARMA při nákupu nad 999Kč. Vyberte jako dárek v košíku.

GREŠÍK Káva Colombia Supremo 1 kg

Neohodnoceno
 
 

Kolumbijská káva má plné aroma a vyváženou, lehce oříškovou chuť.

Plantážní káva špičkové kvality. Z důvodu zachování nejvyšší jakosti je pražená v malých šaržích krátce před zabalením.

Dostupnost Objednáno u dodavatele
Cena 682 Kč bez DPH
764 Kč / ks
Kategorie Nápoje
Položka byla vyprodána...
 

20190821_190432_0000

Složení:
 100% arabica


Balení: 1000 g

10_1

Káva je nápoj z upražených a rozemletých semen plodů kávovníku. Označují se tak i samotná semena, případně semena rozemletá na prášek. Káva je charakteristická svou silnou vůní (aroma) a černou barvou. Obsahuje mimo jiné alkaloid kofein, který povzbuzuje srdeční činnost a zvyšuje krevní tlak. Především se káva pije pro své povzbuzující účinky. Je také velmi oblíbeným nápojem při setkávání lidí a je často podávána po jídle (jako jakási „tečka“ či pro lepší trávení). K největším producentům patří Brazílie, Vietnam, Kolumbie a Indonésie. Nejčastěji se pije káva ze zrnek druhu arabika a robusta. Káva je druhou nejprodávanější komoditou na světě (po ropě).

23 zajímavostí o kávě

Svět kávy je krásně pestrý a je plný zajímavých faktů o této malé rostlince, která nám dává tolik radosti a dovoluje nám alespoň na chvíli zpomalit a vychutnat si tu krásnou a jedinečnou chuť. Podívejte se spolu s námi na pár zajímavostí ze světa kávy.

 1. Kávu objevili pastýři v Etiopii kolem roku 800 našeho letopočtu.

Pastýři koz v Etiopii si v devátém století všimli, jaký efekt má kofein poté, co kávový zrna pozřely pasoucí se kozy. Pastýřům se zdálo, že po konzumaci kávy jejich kozy tančí. Místní mnich poté vyzkoušel nápoj, do kterého přidal kávová zrna a když poté nemohl spát, zrodil se první originální šálek kávy.

 1. Káva je druhá nejobchodovanější komodita na světě.

Podle posledních zpráv je na světě přibližně 25 milionů farmářů z padesáti zemí světa, kteří jsou nějakým způsobem zapojeni do produkce kávy. A pokud vás zajímá, co je tou první nejobchodovanější komoditou, tak tou je ropa.

 1. Espresso v italštině znamená „když je něco vytlačeno“.

Toto se týká způsobu, jakým je espresso připravováno – protlačováním horké vody skrz slisovanou kávu. A ačkoli má espresso ve stejném objemu více kofeinu než ostatní kávové nápoje, tak protože se spotřebovává v menším množství (pravé espresso má velikost 25-35ml), tak ve skutečnosti obsahuje pouze třetinu kofeinu oproti klasickému šálku kávy. Např.:

espresso (25-35ml kávy) obsahuje 50-100mg kofeinu

espresso lungo (espresso ve velkém hrnku) obsahuje 100-150mg kofeinu

instantní káva obsahuje cca 75-170mg kofeinu na šálek

fintrovaná káva potom 110-200mg kofeinu

 1. Existují dva druhy kávy: Arabica a Robusta.

Sedmdesát procent veškeré vyprodukované kávy je Arabika. A ačkoli Robusta je méně populární, obsahuje dvakrát více kofeinu a více hořkosti. Dodává potom sílu výsledné kávě (hlavně v espresso směsích).

 1. Většina kávy se vyrábí v Brazílii.

V Brazílii se vyrobí 10% veškeré světové produkce kávy, což je dvakrát více než v pořadí druhý a třetí producent, Kolumbie a Vietnam.

 1. Káva byla původně potravinou.

Kávové bobule se mixovaly s tukem, aby se vytvořila energeticky bohatá svačinka. Z obalu kávového zrna se potom vyrábělo víno

 1. Káva patří mezi ovoce.

Kávová zrna, jak je známe, jsou ve skutečnosti peckou třešňových bobulí, které rostou na hustě sázených keřích na velkých plantážích.

 1. Nejdražší káva na světě stojí 27000 Kč/kg.

A aby to nestačilo, tak se sbírá z výkalů divokých koček (Cibetek) na Sumatře. Tato kočka není schopna trávit kávová zrna a ty jsou tak v procesu trávení fermentovány přímo v žaludku. Když jsou kávová zrna vyloučena, vyrábí se z nich krásně jemná a čokoládová káva.

 1. Bylo provedeno už 5 pokusů o zákaz konzumace kávy.

Káva byla nejprve zakázána v Mekce v roce 1511, protože vedoucí představitelé věřili, že stimuluje radikální myšlení. Italští duchovní se zase pokusili zakázat kávu v 16. století, protože věřili, že je „satanská“. Papež Clement VII. miloval kávu natolik, že zrušil zákaz a kávu pokřtil v roce 1600. Ale osmanský vůdce Murad IV., když usedl na trůn v roce 1623, zavedl opět tresty za pití kávy. Ty zahrnovaly bičování a hození do moře. V roce 1746 zase švédská vláda zakázala dokonce kávu včetně šálků a kávových pokrmů. A konečně v roce 1777 vydal pruský král Friedrich manifest, kterým vyhlásil nadřazenost piva nad kávou, protože věřil, že káva zasahuje do spotřeby piva v zemi.

 1. Kávou je možné se předávkovat.

Nicméně k tomu, abyste zkonzumovali smrtelnou dávku kofeinu, byste museli vypít minimálně 80 šálků kávy po sobě..

 1. Když do kávy přidáte smetanu, zůstane déle teplá.

Káva, ve které je smetana, chladne přibližně o 20% pomaleji než čistá černá káva.

 1. Ale když do kávy přidáte mléko, snížíte tím účinky kofeinu.

Naše tělo absorbuje kávu mnohem pomaleji, když je v ní přidán tuk z mléka. To snižuje množství stimulantů a efekt, který čekáme od kofeinu. Na druhou stranu je káva s mlékem méně náročná a dráždivá pro náš žaludek.

 1. Už jen vůně kávy nás dokáže probudit.

Skupina vědců zjistila, že pouhé vdechování vůně z kávy dokáže ovlivnit aktivitu receptorů v našem mozku, čímž se sníží pocit únavy a potřeba spánku. Cítíme se potom méně ospalí. 

 1. Tmavě pražená káva obsahuje méně kofeinu než světleji pražená

Chuť tmavě pražené kávy je sice silnější, ale taková káva obsahuje méně kofeinu. Rozdíl v obsahu kofeinu oproti světle pražené kávě však není nijak dramatický.

 1. Decaffeinated neznamená zcela bez kofeinu.

Šálek kávy z odrůdy, která je nazvána „bez kofeinu“ ve skutečnosti obsahuje 2-10mg kofeinu. Pro porovnání šálek normální kávy obsahuje 95-200mg kofeinu. Káva zcela bez kofeinu tak vlastně neexistuje.

 1. 80% dospělé populace konzumuje alespoň jeden šálek kávy denně.

Průměrný denní příjem kofeinu u těchto konzumentů je 200mg a průměrně jeden takový konzument kávy vypije dvě kávy denně. Celkově se na celém světě vypije každý den více než 2,5 miliardy šálků kávy.

 1. Káva účinkuje nejlépe, když se pije dopoledne.

Přínos kofeinu pro naše tělo je nejlepší, když pijeme kávu mezi 9:30 a 11:30.

 1. První webkamera vznikla kvůli kávě.

První webová kamera byla vyrobena na univerzitě v Cambridge, aby kontrolovala stav konvice s kávou.

 1. Pití kávy významně ovlivňuje proudění krve v těle.

Už po vypití jednoho šálku kávy s kofeinem významně zlepšuje tok krve v našem těle. U starších lidí také káva zlepšuje rychlost jejich reakcí.

 1. Pokud budete dost křičet, ohřejete si šálek kávy sami.

Když budete křičet 8 let, 7 měsíců a 6 dní, vyrobíte stejné množství energie, které je potřeba k ohřátí jednoho šálku kávy ?

 1. Většina kofeinu se z těla odbourá už po 6ti hodinách.

Už po 5ti hodinách se z těla odbourá 50% zkonzumovaného kofeinu. Ale odbourání veškerého zkonzumovaného kofeinu zabere celý den.

 


 

Hmotnost 1.12 kg
Produkt je zařazen do kategorie (?) Vegan, Bez lepku, Bez éček, Bez přidaného cukru, Bez palmového oleje, Bez laktózy
Produkt neobsahuje tyto alergeny 1. Obiloviny obsahující lepek, 2. Korýši a výrobky z nich, 3. Vejce a výrobky z nich, 4. Ryby a výrobky z ních, 5. Jádra podzemnice olejné a výrobky z nich, 6. Sójové boby (sója) a výrobky z nich, 7. Mléko a výrobky z něj (včetně laktózy), 8. Skořápkové plody, 9. Celer a výrobky z něj, 10. Hořčice a výrobky z ní, 11. Sezamové semena (sezam) a výrobky z nich, 12. Oxid siřičitý a siřičitany, 13. Vlčí bob (Lupiny) a výrobky z něj, 14. Měkkýši a výrobky z nich

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole: