GUR.MEN ocet jablečný 5% 0,5 l PREMIUM

 
 


Pravý kvasný ocet vyrobený octovým kvašením jablečného vína. Podporuje látkovou výměnu, zvyšuje schopnost tvorby červených krvinek a omezuje hnilobné a kvasné procesy ve střevech. Pozitivně ovlivňuje stimulaci metabolických procesů, které odbourávají tuk čímž může přispět k postupnému snižování tělesné hmotnosti. Aktivní složkou jablečného octa je kombinace minerálů, stopových prvků, kyseliny octové a organické hmoty. Má příznivé účinky při bolestech kloubů a stimulovat játra k tvorbě většího množství žluči.

Dostupnost Objednáno u dodavatele
Cena 54 Kč bez DPH
60 Kč
Kategorie Zdravé potraviny
Položka byla vyprodána...
 

20190821_190432_0000

Složení: Pitná voda, ocet kvasný jablečný, konzervační látka: Disiřičitan sodný.

Chraňte před přímým slunečním zářením. Před použitím zředit. Případný zákal není na závadu

Vyrobeno na Slovensku.

Balení: 500 ml 

10_1

Jak vzniká?

Ocet se vyrábí fermentací (kvašením) tekutin, které obsahují etylalkohol. Během fermentace pak bakterie rodu Acetobacter zoxidují etylalkohol na kyselinu octovou.

Podívejme se, s jakými druhy octů se můžeme setkat nejčastěji:

Ocet a zdraví

O octu se tvrdí, že v malém množství čistí tělo a podporuje trávení. Pokud ho prý přidáme k těžko stravitelnému jídlu, jako jsou např. luštěniny, zmírníme tak nadýmání. Výborný je i na čištění zubů a sliznice v ústech. Na kloktání se doporučuje 1 lžíce octa do sklenice vody. Octové zábaly by prý měly zmírnit otoky. Jablečný ocet zase dokáže upravit narušenou mikroflóru střev a dokonce nám může pomoci snížit krevní tlak či vysoký cholesterol. Taktéž je doporučován na různé potíže s kůží, od ekzémů až po stařecké skvrny.

Využití

Ocet se používá jako ochucovadlo a konzervační prostředek nejrůznějších potravin. V našich domácnostech ho můžeme využít i jako přírodní dezinfekční prostředek, který je levný a mnohdy i účinnější než drahé čistící přípravky. Skvěle nám pomůže vyčistit ledničku či mikrovlnku a dokáže odstranit i nepříjemný zápach. Okna a zrcadla díky němu budou doslova průzračná. Dřevěná prkénka budou jako nová, pokud je na tři hodiny namočíme do octové vody. Ocet nám však může pomoci i mimo kuchyň, a to např. při ošetření bodnutí hmyzem nebo při popálení sluncem, kdy zředěným octem potíráme kůži.

Jak ocet skladovat?

Jelikož je ocet konzervační látka, měl by nám vydržet doma v podstatě neomezeně dlouho. I tak se ale doporučuje skladovat ho v dobře uzavřených nádobách na chladném a tmavém místě. Zpomalíme tím tvorbu tzv. octové matky, což je shluk bakterií octového kvašení, který vzniká při přeměně etylalkoholu na ocet. Octová matka nám nijak neuškodí. Zbavit se jí můžeme přefiltrováním octu přes papírový kávový filtr, který rosolovitou hmotu zachytí.

Hmotnost 1 kg
Produkt je zařazen do kategorie (?) Vegan, Bez lepku, Bez přidaného cukru, Bez palmového oleje, Bez laktózy
Produkt neobsahuje tyto alergeny 1. Obiloviny obsahující lepek, 2. Korýši a výrobky z nich, 3. Vejce a výrobky z nich, 4. Ryby a výrobky z ních, 5. Jádra podzemnice olejné a výrobky z nich, 6. Sójové boby (sója) a výrobky z nich, 7. Mléko a výrobky z něj (včetně laktózy), 8. Skořápkové plody, 9. Celer a výrobky z něj, 10. Hořčice a výrobky z ní, 11. Sezamové semena (sezam) a výrobky z nich, 12. Oxid siřičitý a siřičitany, 13. Vlčí bob (Lupiny) a výrobky z něj, 14. Měkkýši a výrobky z nich

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat hodnocení
Nevyplňujte toto pole: