Lněné semínko v těhotenství: Zpříjemní vám chvíle před porodem?

Těšíte se na svého potomka a užíváte si těhotenství naplno? Připravte se také na porod a udělejte vše pro jeho zpříjemnění. Věděli jste, že velkým pomocníkem může být oblíbené lněné semínko? Inspirujte se ověřenými radami a využijte veškeré jeho benefity.

lnene-seminko

Co je to lněné semínko?

Lněné semínko se řadí do kategorie superpotravin. Jedná se o semínko lnu setého. Lněná semínka se mohou přímo konzumovat, často se však přidávají do slaných i sladkých pokrmů. Je možné jej přidat do jogurtu, do kaše nebo třeba do tvarohu. Mohou být součástí pečiva a hodí se také k přípravě dezertů. Z lněného semínka je možné připravit také čajový odvar.

Proč se používá?

Tato superpotravina v sobě obsahuje omega 3 mastné kyseliny, vlákninu, bílkoviny i vitamíny a minerály. Lněné semínko se pyšní vysokým obsahem vitamínů skupiny B a E, z minerálů pak například draslík, fosfor a také vápník, hořčík a železo. 

Mezi léčivé účinky lněného semínka patří:

  • pomoc při zánětech dýchacích cest,
  • úprava menstruačního cyklu,
  • podpora imunity a správného fungování organismu,
  • snížení hladiny cholesterolu,
  • protizánětlivé vlastnosti a rychlejší hojení.

 

Benefity lněného semínka před porodem

Kromě výše zmíněných benefitů pomáhá lněné semínko také v těhotenství, před porodem. Lněné semínko v našem organismu váže vodu a bobtnáním vytváří gel. Po jeho konzumaci tak usnadňuje vyprazdňování a navíc provlhčuje porodní cesty. Lněné semínko se díky svým vlastnostem velmi často používá na zácpu v těhotenství.

tehotenstvi

Jak připravit lněné semínko před porodem?

Nemusíte se bát, že by lněné semínko vyvolalo kontrakce. I když nejvíc pomáhá poslední týdny před porodem, můžete jej užívat po celou dobu těhotenství. Oceníte také pozitivní účinky u maminek s autoimunitními poruchami. Lněné semínko navíc přispívá ke zdravému růstu a vývoji. Příprava lněného semínka je jednoduchá – stačí ho rozmixovat, povařit, zalít teplou vodou nebo nechat namočené přes noc. Důležité je konzumovat ho krátce po mixování, aby nemělo tendenci žluknout.

Kdy začít užívat lněné semínko v těhotenství?

Obecně se doporučuje začít užívat lněné semínko od 30. týdne těhotenství. Vyzkoušejte odvar z lněného semínka, který vám usnadní porod a navíc může podpořit i tvorbu mateřského mléka. Nebojte se užívání lněného semínka konzultovat také se svým ošetřujícím lékařem, případně gynekologem. Ten vám může doporučit konkrétní dávkování přímo podle vašeho zdravotního stavu a věku.

Lněné semínko v těhotenství – dávkování

Užívejte v doporučeném množství jednu až dvě polévkové lžíce lněného semínka denně. Pokud si přidáváte mleté lněné semínko do pokrmů, nezapomeňte jej zapít dostatečným množstvím vody. Lněná semínka mají vcelku tvrdou slupku, proto si ke konzumaci vybírejte drcená nebo mletá semínka. Přidat je můžete také do polévek nebo třeba oblíbených pomazánek. Vyzkoušet můžete i lněný olej, který přidáte do salátu nebo si pravidelně dopřejte kávovou lžičku po jídle.

lnene-seminko_2 (1)

Kombinace maliníku a lněného semínka před porodem

O maliníku se ví, že je skvělým pomocníkem na méně bolestivý a hladší porod. Maliník pomáhá připravit svalstvo dělohy, ale také změkčuje porodní cesty, čímž výrazně urychluje a zjednodušuje porod. Velkou výhodou je také potlačení bolesti a krvácení po samotném porodu.

Dopřejte si čaj z maliníkového listí, ovšem nejlépe až ve třetím trimestru. Na začátku těhotenství a v prvním trimestru se doporučuje jen jeden malý šálek tohoto čaje denně. Ve druhém trimestru pak dva. Od 36. týdne můžete zvýšit dávku čaje až na čtyři šálky. Nepřekračuje však množství pěti šálků denně.

S čím maliník pomáhá:

  • Pročišťuje tělo po porodu
  • Spouští mateřské mléko
  • Zastavuje krvácení
  • Potlačuje bolest
  • Urychluje porod

 

Lněné semínko můžete kombinovat i s maliníkem. Jednoduše si připravte čaj, kdy jednu polévkovou lžíci maliníku zalijete vroucí vodou a necháte 10 až 15 minut louhovat. Poté přidejte do maliníkového čaje jednu lžící mletého lněného semínka a pořádně promíchejte.

Další tipy, jak se připravit na porod

Pokud hledáte další možnosti, jak se připravit na porod a následně si jej usnadnit, vyzkoušet můžete také rady porodních báb. Ty doporučují užívání petrželové nati, levandule nebo také skořice a chia semínek

Po 36. týdnu můžete začít také s masáží hráze, kdy se snažíte masírovat pouze vnější část, mezi pochvou a konečníkem. Lépe se připravit na porod vám pomůže i masáž bradavek nebo milování s partnerem. Snažte se připravit nejen své fyzické tělo, ale také podpořte svou psychiku, ať už se jedná o procházku, meditaci nebo dechové cvičení.