MEGA AKCE: Do neděle mandle za 169Kč/kg. // Želé bonbóny za 99Kč/kg Do vyprodání.

Co je to bulgur a proč byste jej měli zařazovat do svého jídelníčku?

Bulgur, starobylá obilovina, která si za poslední léta našla cestu do srdce moderního stravování, jež se stále více orientuje na zdraví a udržitelnost. Tato celozrnná potravina, pocházející ze Středního východu, je téměř neodmyslitelnou součástí kuchyní v této oblasti a postupně si získává oblibu i na našich talířích. Své místo si bulgur nachází nejen díky své výživové hodnotě, ale také kvůli své univerzálnosti a snadné přípravě.

NUTSMAN Blog CO TO JE BULGUR 1

OBSAH ČLÁNKU


1.Úvod
 1.1. Krátké představení bulguru jako celozrnné potraviny, která má své kořeny na Středním východě.
 1.2. Význam bulguru v moderním stravování a jeho rostoucí popularita jako zdravé alternativy k běžným obilovinám.

2.Co je Bulgur?
 2.1. Detailní popis, co bulgur je, včetně jeho zpracování (předvařená a rozdrcená pšenice).
 2.2. Rozdělení bulguru do kategorií podle velikosti zrn: jemný, střední a hrubý bulgur.
 2.3. Výčet hlavních nutričních hodnot bulguru (vláknina, bílkoviny, vitamíny a minerály).

3.Proč zařadit bulgur do jídelníčku?
 3.1. Diskuze o zdravotních výhodách bulguru, včetně jeho přínosu pro trávení, kontrolu hmotnosti a prevenci určitých nemocí.
 3.2. Porovnání bulguru s jinými obilovinami, jako je rýže a quinoa, s důrazem na nižší glykemický index a vyšší obsah vlákniny.

4.Jak připravovat bulgur
 4.1. Bulgur v rýžovaru
 4.2. Tradiční metody vaření bulguru
 4.3. Bulgur porce pro různé příležitosti

5.Recepty s bulgurem
 5.1 Nabídka několika jednoduchých a chutných receptů, kde bulgur hraje hlavní roli, například tabbouleh, bulgurové risotto nebo bulgurové placky.
 5.2. Fotografie hotových jídel pro inspiraci.

6.Závěr
 6.1.Shrnutí důvodů, proč bulgur představuje chytrou volbu pro každého, kdo hledá zdravou a všestrannou obilovinu.
 6.2. Výzva čtenářům, aby experimentovali s bulgurem ve své kuchyni a objevili nové chutě.

Úvod

V podstatě je bulgur předvařená a následně sušená pšenice, což z něj dělá rychle připravitelnou alternativu k běžně používaným obilovinám, jako je rýže nebo quinoa. Jeho zrnka, která můžeme najít v různých stupních hrubosti od jemné po velmi hrubou, se v kuchyni vyznačují všestranností. Bulgur můžete použít jako základ salátů, jako přílohu k masu nebo zapracovat do vegetariánských burgerů.

Důvodem rostoucí popularity bulguru je nejen jeho příjemná oříšková chuť, ale také řada zdravotních benefitů. Je bohatý na vlákninu, což přispívá k lepšímu trávení a dlouhodobějšímu pocitu sytosti, což může pomoci v boji s nadbytečnými kilogramy. Bulgur také obsahuje řadu důležitých minerálů jako jsou železo, hořčík a fosfor a je výborným zdrojem rostlinných bílkovin.

Jeho příprava je navíc neuvěřitelně jednoduchá. Pokud máte doma rýžovar, můžete bulgur připravit bez jakéhokoli dohledu. Stačí ho správně odměřit (standardní porce bulguru na osobu je přibližně 60 gramů), opláchnout a vařit s dvojnásobným množstvím vody, dokud se voda úplně nevsákne a bulgur není měkký. Ať už se rozhodnete pro jemnou variantu, která je ideální pro saláty, nebo pro hrubší typ, vhodný jako teplá příloha, bulgur může obogatit vaši stravu o nové textury a chutě.

Proč byste tedy měli zařadit bulgur do svého jídelníčku? Nejen, že se jedná o zdravou a nutričně vyváženou potravinu, ale jeho příprava a zařazení do různých jídel může být i zábavnou kulinářskou výzvou. Vyzkoušejte bulgur jako základ vašeho dalšího salátu, nebo ho přidejte do polévky pro zvýšení její výživové hodnoty. Ať už jako hlavní ingredience nebo jako skromný doplněk, bulgur jistě obohatí váš jídelníček o nový rozměr chutí.

Co je Bulgur?

Bulgur je jedna z těch surovin, která by si zasloužila mnohem více pozornosti v našich kuchyních. Přestože se na první pohled může zdát jako obyčejná krupice, skrývá v sobě mnohem více. Bulgur je ve skutečnosti předvařená a jemně rozdrcená pšenice, která se tradičně vyrábí z celých, nerozbrušených zrn. Jeho příprava začíná parním vařením celých zrn durum pšenice, což je tvrdá odrůda pšenice, známá svou vysokou nutriční hodnotou a silnou strukturou. Po vaření se zrna suší, čímž se dosáhne snadné skladovatelnosti a rychlé přípravy. Nakonec jsou zrna rozdrcena na menší kousky a tím vzniká bulgur.

Existují různé druhy bulguru, které se liší velikostí zrn. Rozlišujeme jemný bulgur, který je ideální pro přípravu tradičního bulgurového tabboulehu, střední bulgur, který bývá často používán v polévkách a salátech, a hrubý bulgur, který je výborný pro přípravu pilafů nebo jako náhrada rýže v různých jídlech. Každá z těchto variant má své specifické použití v kuchyni a může být adaptována podle individuálních potřeb vaření.

NUTSMAN Blog CHCETE SLEVU

Když se podíváme na nutriční hodnoty bulguru, uvidíme, že se jedná o skutečně výživný zdroj energie. Bulgur je bohatý na vlákninu, což přispívá k lepšímu trávení a delšímu pocitu sytosti. Obsahuje také vysoký podíl bílkovin, což ho činí výbornou volbou pro vegetariány nebo pro lidi, kteří se snaží zvýšit příjem bílkovin ve své stravě. Bulgur je také zdrojem řady vitamínů, jako jsou vitamíny skupiny B, a minerálů, včetně železa, fosforu a hořčíku.

Díky svému bohatému složení a jednoduché přípravě se bulgur stal základem mnoha středomořských a blízkovýchodních kuchyní. Jeho všestrannost a nutriční hodnoty by ho měly zařadit na významné místo i v moderních dietních plánech, kde hraje klíčovou roli v různorodé a vyvážené stravě.

Navíc, pokud hledáte rychlou a snadnou metodu přípravy, bulgur můžete vařit i v rýžovaru. Stačí dodržet poměr bulguru a vody, který je obvykle 1:1,75 (1 část bulguru na 1,75 části vody), a nastavit rýžovar na standardní cyklus pro bílou rýži. Tímto způsobem připravíte bulgur bez zbytečného stresu a s minimální námahou.

Vzhledem k jeho nutričním hodnotám, snadné přípravě a výborné chuti by bulgur měl být zakomponován do vašeho jídelníčku, ať už jako doplněk hlavních jídel, v salátech, nebo jako samostatná stravovací komponenta. Bulgur nejenom že obohatí váš stůl o nové chutě a textury, ale také přispěje k vašemu zdravému životnímu stylu.

TIP: Jak lyofilizace mění pravidla hry v oblasti zdravé výživy?

Proč zařadit bulgur do jídelníčku?

Bulgur je jedním z těch skvostů, který možná ve vaší kuchyni dosud nenalezl své stálé místo, ale je na čase to změnit. Tato dávná potravina, známá již ve starověkých civilizacích na Blízkém východě, je mnohem více než jen alternativa k rýži nebo quinoě. V této sekci se podíváme na nejenom zdravotní přínosy bulguru, ale i na důvody, proč by měl být součástí vašeho jídelníčku.

Zdravotní výhody bulguru

Bulgur je celozrnná pšeničná obilovina, která se vyrábí z celých, parním teplem předvařených a následně rozdrcených zrn. Díky tomuto zpracování si bulgur zachovává většinu své nutriční hodnoty. Obsahuje bohaté množství vlákniny, které je klíčové pro udržení zdravého trávicího systému a pomáhá předcházet mnoha zažívacím problémům, jako je zácpa. Vláknina také napomáhá k udržení dlouhodobého pocitu sytosti, což může být velmi užitečné pro kontrolu hmotnosti.

Dalším významným benefitem je obsah vitamínů skupiny B, minerálů jako je železo, magnesium a fosfor, stejně jako antioxidanty, které hrají roli v prevenci chronických onemocnění a zlepšují celkovou vitalitu těla.

NUTSMAN Blog CO TO JE BULGUR 3

Glykemický index a srovnání s jinými obilovinami

Jedním z hlavních důvodů, proč byste měli zvážit zařazení bulguru do svého jídelníčku, je jeho nízký glykemický index (GI). Glykemický index je ukazatel, který měří, jak rychle se konkrétní potraviny proměňují v glukózu v krvi. Potraviny s nízkým GI, jako je bulgur, poskytují postupné uvolňování energie, což pomáhá udržet stabilní hladinu cukru v krvi a zabraňuje náhlým výkyvům, které mohou vést k únavě a hladu.

Ve srovnání s běžně konzumovanými obilovinami, jako je bílá rýže nebo dokonce quinoa, bulgur vyniká nejen svým nižším GI, ale také vyšším obsahem vlákniny a proteinů, což z něj dělá ideální volbu pro vyváženou stravu.

Jak zařadit bulgur do vašeho jídelníčku

Začlenění bulguru do vaší stravy je jednoduché a můžete začít postupným nahrazováním běžných obilovin v různých receptech. Bulgur je výborný ve studených salátech, jako je tabbouleh, kde jeho oříšková chuť skvěle doplní čerstvou petrželku a rajčata. Také může sloužit jako základ pro teplé pokrmy, podobně jako rýže nebo couscous, a skvěle se hodí k dušené zelenině nebo jako příloha k masu.

Pokud preferujete použití rýžovaru pro vaše obilniny, bulgur v něm můžete vařit také. Poměr vody a bulguru je obvykle 1:2, a vaření trvá zhruba 15 minut - tedy ideální pro rychlou a bezproblémovou přípravu.

Zahrnutí bulguru do vašeho stravovacího plánu přináší mnoho výhod. Je to nejen vynikající způsob, jak zvýšit příjem vlákniny a bílkovin, ale také jak udržet optimální hladinu cukru v krvi a podpořit celkové zdraví. S jeho univerzálním použitím a příjemnou oříškovou chutí se bulgur může stát vaším novým oblíbeným přírůstkem v kuchyni. Ať už ho přidáte do salátů, hlavních jídel, nebo použijete jako lehkou přílohu, bulgur je skvělou volbou pro každého, kdo hledá zdravé a nutričně vyvážené stravování.

NUTSMAN Blog CO TO JE BULGUR 2

Jak připravovat bulgur

Bulgur je jedním z těch skvělých, mnohdy opomíjených, ale nezbytných prvků zdravé stravy. Jeho příprava je jednoduchá, a přesto může obohatit jakýkoliv jídelníček. Zde najdete několik metod, jak bulgur připravit, aby jste si mohli užít jeho plnou chuť a texturu.

1. Bulgur v rýžovaru

Příprava bulguru v rýžovaru je jednoduchý a efektivní způsob, jak dosáhnout dokonale uvařeného bulguru bez zbytečného stresu a dohlížení.

Postup:

1. Měření surovin: Na jednu část bulguru použijte přibližně 1,5 až 2 části vody, v závislosti na tom, jakou konzistenci preferujete.

2. Příprava: Bulgur opláchněte pod studenou tekoucí vodou, aby se odstranily případné nečistoty a zbytečný škrob.

3. Vaření: Vložte bulgur a vodu do rýžovaru. Nastavte standardní režim pro vaření bílé rýže, což obvykle trvá okolo 15 až 30 minut, podle specifikací vašeho rýžovaru.

4. Dokončení: Po uvaření nechte bulgur v rýžovaru ještě pár minut odpočinout, aby se vstřebala veškerá voda a bulgur byl krásně nadýchaný.

NUTSMAN Blog CO TO JE BULGUR 5

2. Tradiční metody vaření bulguru

Vaření bulguru na sporáku je tradiční metodou, která vám umožní plně kontrolovat proces vaření.

Postup:

1. Proporce: Stejně jako u rýžovaru, použijte přibližně 1,5 až 2 části vody na jednu část bulguru.

2. Příprava: Bulgur opláchněte, aby se odplavily nečistoty.

3. Vaření: Vodu svařte v hrnci a poté přidejte bulgur. Snížte teplotu a vařte pod pokličkou na mírném ohni. Vaření obvykle trvá 10 až 15 minut.

4. Kontrola konzistence: Během vaření můžete občas zamíchat a pokud je bulgur příliš suchý, přidejte trochu vody.

5. Dokončení: Po uvaření odstavte hrnec z ohně a nechte bulgur několik minut odpočinout.

TIP: Jak vybrat nejlepší křupky pro vaše děti: Průvodce pro rodiče

3. Bulgur porce pro různé příležitosti

Bulgur je nesmírně univerzální, a tak jeho servírování může být velmi rozmanité:

- Jako příloha: Vařený bulgur můžete podávat jako zdravou alternativu k rýži nebo těstovinám. Skvěle se hodí k dušené zelenině nebo grilovanému masu.

- V salátech: Bulgur je základní ingrediencí pro tabbouleh, osvěžující středomořský salát. Můžete ho ale přidat i do jiných druhů zeleninových salátů, kde přidá příjemnou texturu a nasycení.

- V teplých pokrmech: Použijte bulgur jako základ pro vegetariánské kari nebo jako náhradu masa ve směsích na plněné papriky nebo zapečené zeleniny.

Každá z těchto metod připraví bulgur trochu jinak, ale všechny vám umožní vychutnat si jeho jedinečnou chuť a přínosy pro zdraví. Bulgur je totiž bohatý na vlákninu, proteiny a různé vitamíny a minerály, což z něj dělá ideální součást vaší vyvážené stravy.

Recepty s bulgurem

Bulgur, známý také jako pšeničný krup, je jedním z klenotů středomořské kuchyně a postupně si získává srdce gurmánů po celém světě. Díky své všestrannosti, nutriční hodnotě a skvělé chuti se bulgur stává ideální ingrediencí pro různorodé a zdravé recepty. Pojďme společně objevit, jak můžete bulgur začlenit do svého stravování prostřednictvím několika jednoduchých a lahodných receptů.

1. Tabbouleh – osvěžující bulgurový salát

Tabbouleh je tradiční libanonský salát, který vyniká svou svěžestí a jednoduchostí. Jeho základem je bulgur, který se smíchá s jemně nasekanou petrželkou, mátou, rajčaty, jarní cibulkou a ochucuje se olivovým olejem a citronovou šťávou.

Ingredience:

- 1 šálek celozrnného bulguru

- 3 šálky nasekané petrželky

- 1/2 šálku nasekané máty

- 3 středně velká rajčata, nakrájená na kostičky

- 4 jarní cibulky, nasekané

- Šťáva z 2 citronů

- 4 lžíce extra panenského olivového oleje

- Sůl a čerstvě mletý černý pepř podle chuti

Postup:

1. Bulgur uvařte podle návodu na obalu, ideálně v rýžovaru pro konzistentní výsledek.

2. Nechte bulgur vychladnout a poté ho smíchejte s ostatními ingrediencemi.

3. Salát důkladně promíchejte a nechte chvíli odležet v chladničce, aby se chutě spojily.

4. Podávejte jako osvěžující přílohu nebo lehký hlavní chod.

NUTSMAN Blog CO TO JE BULGUR 7

2. Bulgurové risotto

Přestože bulgur není tradiční ingrediencí pro risotto, jeho použití v tomto italském klasiku přináší nejen nutriční výhody, ale i nezaměnitelnou texturu a chuť.

Ingredience:

- 1 šálek celozrnného bulguru

- 1 malá cibule, nakrájená nadrobno

- 2 stroužky česneku, nasekané

- 1 lžíce olivového oleje

- 1/2 šálku bílého vína

- 3 šálky zeleninového vývaru

- 1 šálek čerstvě nastrouhaného parmazánu

- Sůl a pepř podle chuti

- Čerstvé bylinky

Postup:

1. V hrnci zahřejte olivový olej a osmahněte na něm cibuli a česnek do zlatova.

2. Přidejte bulgur a krátce ho opečte, aby se obalil olejem a uvolnil své aroma.

3. Zalijte bílým vínem a vařte, dokud nevyprchá alkohol.

4. Postupně přilévejte horký vývar a míchejte, dokud bulgur není uvařený, ale stále al dente.

5. Zapracujte parmazán, dochuťte solí a pepřem a před podáváním posypte čerstvými bylinkami.

NUTSMAN Blog CO TO JE BULGUR 8

3. Bulgurové placky

Tyto placky jsou skvělou alternativou k tradičním masovým nebo bramborovým plackám a dají se využít jako hlavní chod, příloha, či jako součást mezze.

Ingredience:

- 1 šálek vařeného celozrnného bulguru

- 1 malý cuketa, nastrouhaná

- 1 mrkev, nastrouhaná

- 1 vejce

- 1/4 šálku celozrnné mouky

- 1/2 lžičky prášku do pečiva

- Sůl, pepř, a bylinky podle chuti (např. koriandr, petrželka)

- Olej pro smažení

Postup:

1. V míse smíchejte vařený bulgur, nastrouhanou zeleninu, vejce, mouku, prášek do pečiva a koření.

2. Z těsta tvarujte malé placky.

3. Na pánvi rozehřejte trochu oleje a placky na něm z obou stran zpěněte dozlatova.

4. Podávejte teplé s jogurtovým dipem nebo jako burger s vašimi oblíbenými přísadami.

NUTSMAN Blog CO TO JE BULGUR 9

Každý z těchto receptů ukazuje, jak může být bulgur skvělým společníkem ve vaší kuchyni. Vyzkoušejte je a objevte nové chutě a možnosti, jak obohatit svůj jídelníček.

Závěr

Závěr našeho průzkumu světa bulguru odhaluje, proč je tento skvost mezi celozrnnými obilovinami tak neopomenutelný. Bulgur, s jeho bohatou historií a výživovými vlastnostmi, představuje chytrou volbu pro každého, kdo si přeje obohatit svůj jídelníček o zdravou a přitom chutnou složku.

Především, bulgur je výjimečný svým obsahem vlákniny a bílkovin, což činí z něj vynikajícího spojence v boji proti hladině cholesterolu a při regulaci hladiny cukru v krvi. Tato obilovina je také bohatá na vitamíny skupiny B, minerály jako je železo a hořčík, a nabízí pomalé uvolňování energie, díky čemuž je ideálním jídlem pro dlouhodobou sytost.

Nejenže bulgur podporuje zdraví, ale je také neuvěřitelně všestranný v kuchyni. Můžete jej použít jako základ pro lahodné saláty, náhradu rýže v risottech, nebo jako přílohu k masům a zelenině. S jeho oříškovou chutí a příjemnou texturou je bulgur skvělým doplňkem téměř ke každému jídlu. A pro ty z vás, kteří rádi experimentují s novými technikami, bulgur lze dokonce vařit v rýžovaru, což je efektivní a jednoduchý způsob, jak dosáhnout dokonale uvařeného bulguru.

Bulgur není jen obyčejná obilovina, je to brána k nekonečným kulinářským dobrodružstvím. Připojte se k nám na této cestě plné chutí a zdraví!

Tipy na články z NUTSMAN blogu

 

Autor: Tým NUTSMAN. Těšíme se na vaše dotazy/připomínky/pochvaly nebo kritiku. Napište nám.