POZOR: DOPRAVA za 1Kč. Do středy 12:00 hodin.

Ořechové okénko - Lískové ořechy

Lískové ořechy-známe je všichni. Při pomyšlení na ně se nám hned vybaví pohádka Tři oříšky pro Popelku. A co vám? V dnešním článku se opět podíváme na to, k čemu jsou lískové ořechy dobré, na co se používají a které vitamíny obsahují.

Charakteristika

Lískový ořech je druh ořechu, který je plodem keře Lísky obecné. Tyto keře dorůstají do výšky 3-4 metrů. Většinou se tyto keře pěstují v Evropě, můžeme je ale najít i v Asii či v severní Africe. Co se týče samotného lískového ořechu, poznáme ho podle jeho typického kulovitého tvaru. Plody jsou hnědé, které vyrůstají buď samotně, nebo ve skupinách max. do pěti kusů. Dále jsou obaleny zeleným až hnědozeleným obalem. Samotné ořechy dozrávají koncem léta.

Využití


Lískové ořechy se využívají převážně v potravinářství, kdy se používají při zpracování čokolád a oříškových másel. V pekařství a v cukrářství je můžeme využít na různé drobenky, k výrobě koláčů, cukroví či sladkého pečiva. K těmto účelům můžeme využít i mouku z mletých lískových ořechů. Dále se ořechy nakládají do medu, můžeme je přidávat do nádivek, nebo se z nich vyrábí vysoce kvalitní olej, který se využívá v kosmetice či malířství. Také lze z lískových ořechů vyrobit mléko. Mohou se konzumovat jak syrové, tak i pražené. V syrovém stavu jsou ale hůře stravitelné.

Další část, která se využívá, jsou listy lísky. Tyto listy mají blahodárné účinky. Stačí je pouze sesbírat a usušit. Obsahují silici, sacharidy, třísloviny a další látky. Pomáhají při křečových žilách a křečích. Dále mají vliv na trávicí soustavu a pomáhají při poruchách trávení, plynatosti a průjmech. Poslední část, která se z lísky využívá, je samotné dřevo, které je poměrně měkké a ohebné. Využití najde hlavně v řezbářství a v košíkářství.

Zdraví prospěšné látky

Tak jako každý druh ořechu, i lískové obsahují mnoho vitamínů a minerálů. Obsahují antioxidanty, které chrání před oxidačním stresem. Dále obsahují zdravé tuky, které pomáhají proti vysokému cholesterolu a onemocnění srdce. Jsou výborným pomocníkem na paměť a pomáhají při nervovém a fyzickém vyčerpání. Z vitamínů obsahují vitaminy B3, B6, vitamin E a kyselinu listovou. Dále obsahují hořčík, fosfor, mangan, draslík a zinek. Jsou výborným pomocníkem při doplnění energie.

 

Věříme, že i vy najdete uplatnění jak využít lískové ořechy. Příště se spolu podíváme na oblíbené mandle.

 

Nechte se inspirovat naší nabídkou: https://www.nutsman.cz/liskove-orechy/

 

lískové